Про Агенцію

Агенція методологічної та науково-практичної роботи (далі – Агенція) розпочала свою діяльність як структурний підрозділ Державного експертного центру МОЗ України у грудні 2022 року.

 

ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ТА ФУНКЦІЇ

  • науково-організаційна робота – проведення семінарів, науково-практичних конференцій, форумів тощо.
  • методологічна підтримка розвитку процесів зворотного зв’язку з медичною та фармацевтичною спільнотою, громадськістю, суб’єктами господарювання, асоціаціями та організаціями, з якими Центр пов’язують відносини співпраці, громадськістю.
  • розвиток експертного середовища, що відповідатиме потребам Державного експертного центру МОЗ України та системи охорони здоров’я України.
  • проведення науково-практичної, методологічної, організаційної та координаційної роботи з питань, що належать до сфери діяльності Центру.

21 лютого 2023 року Державний експертний центр МОЗ України отримав статус провайдера БПР (№1293, з червня 2024 р. – №2241) в системі безперервного професійного розвитку працівників охорони здоров’я від Державної організації «Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров’я України» (https://www.testcentr.org.ua/uk/bpr )

Агенцію було визначено відповідальною за розвиток напряму професійного удосконалення медичних та фармацевтичних кадрів – лікарів, фармацевтів, дослідників лікарських засобів, менеджерів фармацевтичної ланки, інших зацікавлених сторін, які мають фахову передвищу або вищу медичну і фармацевтичну освіту та працюють у сфері охорони здоров’я.

Участь у заходах БПР та систематичне навчання працівників сфери охорони здоров’я є необхідними для підтримки відповідного рівня фаховості, розвитку нових навичок і компетенцій, що є вагомим внеском у поліпшення якості надання медичних та фармацевтичних послуг громадянам. А Центр є єдиним в Україні провайдером, який може запропонувати програми БПР заходів для лікарів та фармацевтів за всіма напрямами діяльності як першоджерело.

 

НАПРЯМИ НАВЧАННЯ

З метою забезпечення якості, безпеки, ефективності фармакотерапії та профілактики захворювань населення, в рамках статутних завдань та стратегічного плану розвитку, Центр як провайдер БПР у формі семінарів, науково-практичних конференцій, тренінгів, фахових (тематичних) шкіл, он-лайн дискусій проводить навчання за напрямками:

  • доклінічне вивчення та клінічні випробування ЛЗ;
  • державна реєстрація лікарських засобів (у тому числі медичних імунобіологічних препаратів);
  • біодоступність та біоеквівалентність лікарських засобів;
  • здійснення післяреєстраційного нагляду за лікарськими засобами – фармаконагляд;
  • державна оцінка медичних технологій (ОМТ);
  • стандартизація у галузі обігу лікарських засобів, медичної допомоги, надання медичних послуг;
  • розвиток раціональної фармакотерапії (у тому числі створення та впровадження формулярної системи).

 

КЕРІВНИЦТВО

Очолює Агенцію з часу її заснування Олександр Павлович Гудзенко – доктор фармацевтичних наук, професор, Заслужений працівник охорони здоров’я України, в минулому заступник Міністра охорони здоров’я України.

Олександр Павлович Гудзенко професійне життя присвятив розбудові медичної та фармацевтичної галузей. Після завершення Харківського державного фармацевтичного інституту (нині – НФаУ) працював рецептаром центральної міської аптеки. Пізніше – завідуючим аптеками, начальником аптечного управління Луганського облвиконкому, генеральним директором Луганського обласного комунального виробничого підприємства «Фармація» (з 1987 року до 2010 року (з двома перервами на роботу в МОЗ). У 2007–2008 рр. та 2010-2011 рр. – заступник Міністра охорони здоров’я України, де продовжив розвиток фармацевтичної галузі на державному рівні. У якості заступника Міністра сприяв розробці та затвердженню Концепції розвитку фармацевтичної галузі України на 2010-2025 роки, Національної політики щодо соціальних пріоритетів у забезпеченні населення лікарськими засобами, дотриманню вимог якості при виробництві лікарських засобів – міжнародних стандартів GMP, GDP, належної клінічної практики (GCP), належної лабораторної практики (GLP), належної аптечної практики (GPP), займався розробкою відповідної нормативно-правової бази. За часів роботи Олександра Гудзенка в Міністерстві охорони здоров’я в січні 2011 року Україна стала членом міжнародної Системи співробітництва фармацевтичних інспекцій (Pharmaceutical Inspection Cooperation Scheme – РIC/S). Таким чином був зроблений важливий крок до інтеграції української фармації в світову фармацевтичну спільноту.

Ім’я Олександра Гудзенка також нерозривно пов’язано з ДЗ «Луганський державний медичний університет». Тут він готував наукові дисертації (здобув науковий ступінь кандидата наук у 1991 році, доктора фармацевтичних наук у 2004 році), отримав вчене звання професора (2005 р.). Завдяки особистим зусиллям Олександра Павловича в медичному університеті був створений фармацевтичний факультет, де він багато років працював деканом (1998-2022 рр.), завідувачем кафедри технології ліків, організації та економіки фармації (до 2017 р.) і професором цієї ж кафедри (до 2023р.), допоки не очолив Агенцію.

Автор понад 300 наукових праць та методичних розробок, 4 монографій, 6 підручників та посібників, співавтор Національного стандарту України «Символи графічні для маркування медичних виробів».